Lajme

Qindra mijëra të huaj nga vendet fqinje udhëtojnë çdo ditë për në punë në Zvicër

Në fund të vitit 2021, 362,000 punëtorë ndërkufitarë ishin të punësuar në Zvicër, sipas Zyrës Federale të Statistikave (FSO), njofton albinfo.ch.

Shumica (203,689) janë nga Franca dhe punojnë kryesisht në Gjenevë dhe Vaud, por edhe në Jura dhe Bazel, të cilat kufizohen me Zvicrën.

Grupi i dytë më i madh, 86,322 punëtorë nga Italia, janë të punësuar kryesisht në Ticino, me disa vende pune gjithashtu në Valais dhe Graubünden.

Më pas janë njerëzit nga Gjermania (63, 547), të cilët kalojnë kufirin në Bazel, Aargau dhe Schaffhausen

Grupi më i vogël (8,489) është nga Austria, e cila ndan një kufi me St. Gallen dhe Graubünden. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI