Futboll

Reagimet për vdekjen dhe karriera e bujshme e Maradonës

Legjenda e futbollit Diego Armando Maradona është ndarë nga jeta në moshën 60 vjeçare

Të shumta janë reagimet që pasuan menjëherë në rrjetet sociale nga e gjithë bota për figurën legjendare, i cilësuar si më i miri i të gjithëve.

Pele shkroi: “Është e trishtueshme të humbasësh miqtë në këtë mënyrë. Me siguri një ditë do të luajmë futboll së bashku në qiell”.

Sandro Mazzola: “Një lajm i tmerrshëm, ai ishte një njeri shumë i mirë”.

Luciano Moggi: “Është e vështirë të komentosh. Për ata që nuk e kanë njohur, mund të them se ai ishte një person i jashtëzakonshëm. Ai kishte probleme që të gjithë i dinë, por nuk ka rëndësi. E kam dashur, e pamundur të mos e dua. Është e lehtë të flasësh kur dikush vdes, unë kam jetuar atje për shumë vite së bashku dhe ai ishte me të vërtetë numri një. Ai dinte si t’ia jepte të gjithë vetveten të tjerëve. Jam i tronditur”.

Boca Juniors: “Faleminderit përgjithmonë. Diego i përjetshëm”.

Giuseppe Conte: “E gjithë bota vajton për vdekjen e Maradonës, i cili me talentin e tij të pashembullt shkroi faqe të paharruara në historinë e futbollit. Mirupafshim kampion i përjetshëm”.

Evo Morales, ish presidenti i Bolivisë: “Diego Armando Maradona ishte” vëllai im, një person që vuajti dhe luftoi për të përulurit, lojtari më i mirë në botë “.

Enrico Ruggeri: “Dy sy plot mirësi dhe dëshirë për të komunikuar. Dhe la pas një jete të mrekullueshme dhe të tmerrshme, ai bëri që njerëzit dhe qytetet të dashuroheshin, ai i dha zë dhe dinjitet Napolit të tij”.

Lapo Elkann: “Në internet shpesh shihja foton time me Maradonën. Ishte për të tallur varësitë tona. Por ata nuk e dinin që unë isha i nderuar që isha afër Diegos sepse ai ishte një miku im i vërtetë. Më mungon që tani. Legjenda me zemër të artë. Ju jeni dhe do të mbeteni Nr. 1”

Giovanni Toti: “Maradona ka vdekur. Një epokë ka mbaruar për të gjithë ne. Futbolli sot humbet kampionin e tij më të madh: përshëndetje Diego. Kush e di nëse do të flasësh për atë qëllim nga atje lart”.

Matteo Salvini: “Një gjeni unik, absolut dhe i papërsëritshëm i futbollit botëror. Një lutje”.

 

Matteo Renzi: “Diego Armando Maradona. Sot asnjë fjalë, vetëm trishtim. Pusho në paqe, i përjetshëm 10 ”.

Karriera

Arritja më e madhe në karrierë është padyshim triumfi në Kupën e Botës së vitit 1986 në Meksikë. Përveç kësaj ajo që kujtohet nga ai eveniment është edhe ai gol me dorë ndaj Anglisë në gjysmëfinale, që Maradona do e pranonte dhe do e quante “Dora e Zotit”, si një shpagim për të gjitha padrejtësitë që i ishin bërë popullit argjentinas nga britanikët.

Karriera nisi te Argentinos dhe nuk u desh shumë që një klub si Boca Juniors ta pikaste dhe ta blinte për 1.25 milionë euro. Aventura në klubin e zemrës së tij nuk zgjati dot më shumë se një vit sepse Evropa e thirri në apel.

Në vitin 1982 Barcelona e pikasi dhe e solli në Spanjë për 8 milionë euro, rekord në atë kohë. Në Spanjë Maradona shpërtheu, por zbuloi edhe anën e errët të tij me sherret dhe problemet me alkoolin dhe lëndët e ndaluara.

Në një ndeshje me Athletic Bilbao ylli i Argjentinës bëhet shkak i një sherri masiv dhe skandali dhe pas asaj ngjarje të bujshme, drejtuesit vendosin ta shesin. Një Superkupë, një La Liga dhe një  Kupë Mbreti në Spanjë dhe Napoli bëhet pronar i tij në 1984-ën.

Të kaltrit do të ishin habitati i duhur për të mbajtur një personalitet si Maradona. Do kishte marrëdhënie perfekte me tifozët, do ishte i përkëdheluri i drejtuesve dhe do dërgonte një ekip mesatar te titulli, diçka që s’e mendonte askush.

Dy tituj të Serie A, një Kupë UEFA dhe një Superkupë Italie në 7 vite te Napoli, deri kur të vinte ai dënim i rëndë pas vërtetimit të përdorimit të lëndëve të ndaluara. Më pas karriera e tij nuk kishte shkëlqimin e dikurshëm.

Në vitin 1990 u kthye dhe pretendoi Botërorin e dytë. Gjermani ishte sërish në finale, por këtë herë nuk funksionoi. Ai u bllokua tërësisht dhe ajo penallti e Bremen vendosi gjithçka.

Zhvilloi një aventurë me Sevillan e më pas u kthye në Argjentinë te Newell e Boca, ku mbylli karrierën e tij plot peripeci, por më shumë se të lavdishme. Maradona ishte me popullin dhe bashke me talentin e tij të madh, këto ishin dy arsyet pse ai ishte i madhërishëm.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI