Lajme

Reshjet e borës bllokojnë trafikun në shumë regjione të Zvicrës

Kompania e transportit publik e Cyrihut ka ndërprerë linjat e saj të autobusëve dhe tramvajit në qytet dhe në Luginën e Limmat-it

Sikurse gjatë gjithë ditës së djeshme edhe aktualisht është duke rënë borë në një pjesë të madhe të Zvicrës. Por krahas borës, ka edhe reshje shiu, veçanërisht në perëndim – si në Bernë, Solothurn ose Gjenevë, njofton srf.ch.

Masat e dëborës, duke filluar nga dje kanë shkaktuar dhe po vazhdojnë të shkaktojnë kaos në rrjetin rrugor dhe hekurudhor të Zvicrës. Madje, disa lokalitete janë shkëputur nga pjesa tjetër e Zvicrës, transmeton albinfo.ch.

Edhe rreziku i ortekëve është i madh, paralajmëron Meteonews.ch. Disa orteqe tashmë kanë rënë, duke përfshirë atë midis Brienz dhe Interlaken (BE) pastaj një tjetër midis Seedorf dhe Isleten (UR) si në Ibach (SZ).

Kompania e transportit publik e Cyrihut ka ndërprerë linjat e saj të autobusëve dhe tramvajit në qytet dhe në Luginën e Limmat-it. SBB dhe kompanitë hekurudhore në Basel, Graubünden dhe Uri po raportojnë gjithashtu kufizime. Deri në kohën e pasdites do të bjerë ende shumë borë e freskët në male.

Reshjet e mëdha të borës kanë bërë që disa shkolla të ndërprejnë mësimin ose edhe të evakuojnë nxënësit. Kështu raportohet të ketë ndodhur me nxënësit e dy gjimnazeve të Cyrihut, Freudenberg dhe Enge.

Në pjesë tjera të qytetit dhe në qytete tjera të Kantonit të Cyrihut e më gjerë janë raportuar edhe rënie të trungjeve të drurëve në rrugë, përcjell albinfo.ch. Policia dhe shërbimet zjarrfikëse janë mobilizuar për heqjen e këtyre drurëve dhe parandalimin e rënies së të tjerëve që janë rënduar nga bora.

Në pjesën veriore të Alpeve vazhdon të bjerë intensivisht. Pasditen e sotme, reshjet e borës pritet të qetësohen.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI