Lajme

Rusia nis sanksionet kundër Finlandës

Për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës, Finlanda po i jep fund një tradite të gjatë të mosangazhimit dhe planeve për t’u bashkuar me NATO-n.

Rusia ka dëbuar dy diplomatë finlandezë, duke iu përgjigjur dëbimit të dy diplomatëve rusë nga Helsinki në fillim të prillit, njoftoi sot Ministria e Jashtme në Moskë.

Këto dëbime u kryen si pjesë e një fushate të sanksioneve anti-ruse nga BE-ja. Moska kritikoi gjithashtu dërgesat e armëve në Ukrainë dhe kursin konfrontues të Finlandës ndaj Rusisë.

Për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës, Finlanda po i jep fund një tradite të gjatë të mosangazhimit dhe planeve për t’u bashkuar me NATO-n. Me një shumicë dërrmuese votash, Parlamenti finlandez miratoi sot kërkesën për anëtarësim në aleancën ushtarake perëndimore.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI