Lajme

Rusia paralajmëron se anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të ishte ‘gabim i rëndë’

Rusia i ka thënë Finlandës dhe Suedisë se vendimi i tyre për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s është një gabim serioz me pasoja të mëdha dhe se ata nuk duhet të supozojnë se Moska nuk do të përgjigjet, transmeton albinfo.ch.

Qeveria finlandeze konfirmoi të dielën synimin e saj për t’u bashkuar me NATO-n, ndërsa partia në pushtet e Suedisë ra dakord të heqë dorë nga kundërshtimi i saj i gjatë ndaj idesë, duke i hapur rrugën një aplikimi të përbashkët për anëtarësim brenda disa ditësh.

Vendimet e dy qeverive, të dyja prej të cilave kanë mbetur neutrale ose të paangazhuara që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, paralajmërojnë një rivizatim historik të hartës së sigurisë së Evropës, të nxitur nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia më 24 shkurt.

“Situata, natyrisht, po ndryshon rrënjësisht në dritën e asaj që po ndodh”, tha të hënën zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Ryabkov. “Fakti që siguria e Finlandës dhe Suedisë nuk do të forcohet si rezultat i kësaj është shumë e qartë për ne”. Ryabkov shtoi se dy vendet nordike “nuk duhet të kenë iluzione se ne thjesht do ta durojmë”, duke paralajmëruar se masa ishte “një tjetër gabim i rëndë me pasoja të gjera” dhe “niveli i përgjithshëm i tensionit ushtarak do të rritet”, transmeton tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI