Futboll

Sa është vlera e kombëtares shqiptare

Në përllogaritjen e përgjithshme, vlera e kombëtares shqiptare është 111,6 milionë euro, duke qenë dhe kombëtarja e parafundit nga 24 ekipet që marrin pjesë në Euro2024

Shqipëria do të kërkojë të jetë befasia e madhe e këtij Evropiani, ndonëse ekipi kuqezi ndodhet në Grupin B sa bashku me tre skuadra favorite për të marrë trofeun, Spanjën, Italinë dhe Kroacinë.

Shqipëria merr pjesë për herë të dytë në finalet e një Evropiani e tashmë e ka edhe eksperiencën për të kërkuar më shumë se në Euro 2016, shkruan Supersport, transmeton albinfo.ch.

Në fushën e lojës, padyshim që kuqezinjtë do të luftojnë si të barabartë ndaj rivalëve të grupit, megjithatë, sa i takon vlerës sipas transfermarkt, kuqezinjtë janë skuadra me vlerën më të vogël në Grupin B. Në përllogaritjen e përgjithshme, vlera e kombëtares shqiptare është 111,6 milionë euro, duke qenë dhe kombëtarja e parafundit nga 24 ekipet që marrin pjesë në Euro2024. Vetëm Rumania ka vlerë më të vogël se të besuarit e Sylvinho.

Armando Broja është lojtari me vlerën të madhe tek skuadra e Shqipërisë, teksa kartoni i sulmuesit të Chelsea arrin vlerën e 22 milionë eurove. Pas tij është Kristian Asllani i Interit, që kap vlerën e 18 milionë eurove.

Spanja është kombëtarja me vlerën më të shtrenjtë në Grupin B, teksa përllogaritet që 26 lojtarë e grumbulluar të arrijnë vlerën e 965.5 milionë eurove. Spanjollët janë dhe kombëtarja e katërt më e e shtrenjtë në këtë Euro 2024.

Italia arrin vlerën e 705 milionë e 500 mijë eurove, ndërsa Kroacia 327,7 milionë eurove. Sa i takon tre vendeve të para në këtë renditje të veçantë, kombëtarja më e shtrenjtë është ajo e Anglisë, që kalon vlerën e 1.5 miliardë eurove. Pas britanikëve, ndodhet kombëtarja franceze që arrin vlerën e 1.2 miliardë eurove, ndërsa në vendin e tretë është Portugalia e Cristiano Ronaldo me vlerë pak më shumë se miliard euro.