Lajme

Salzburgu shpreson të hapë vendpushimet e skijimit para Krishtlindjeve

Salzburgu dëshiron të fillojë sezonin e skijimit më 19 dhjetor

Duke premtuar se skiatorët do të jenë të sigurt, udhëheqësit e Salzburgut thanë se shpresojnë të hapin shpatet – edhe pa turistë gjermanë.

Guvernatori i Salzburgut, Wilfried Haslauer (PVP), tha se vendpushimet e skijimit të shtetit të tij janë gati të hapen më 19 dhjetor, duke premtuar se vendpushimet janë të përgatitura mirë për t’u marrë me fluksin vjetor, pavarësisht nga pandemia e koronavirusit.

Duke folur për Ö1 Morning Journal të enjten, Haslauer tha se ishte optimist për sezonin e ardhshëm të sporteve dimërore, megjithëse duke pranuar se do të ishte “ndryshe”, përcjell albinfo.at.

Haslauer premtoi “skijim të sigurt” dhe tha “kompanitë (e skijimit) janë të përgatitura mirë”.

Gjermania ka kërkuar të mbyllë vendpushimet e skijimit në gjithë Evropën deri në janar. Haslauer tha se vendimi ishte për të ardhur keq, por premtoi se sezoni austriak i skijimit do të fillonte pa turistë gjermanë, përcjell tutje albinfo.at.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI