Lajme

Samsung e tejkalon Apple në shitjen e telefonave inteligjentë

Mediat botërore shkurajnë se Samsung Electronics Co Ltd rimori “kurorën” si prodhuesi më i madh në botë i smartphone-ve nga Apple në tremujorin e parë, duke goditur një të pestën e dërgesave të përgjithshme globale, transmeton albinfo.ch.

Në përgjithësi, dërgesat globale u rritën me 27% në 347 milionë njësi në tremujorin e parë, ndërsa ekonomia kineze u hap pas pandemisë dhe një përhapje të shpejtë e vaksinave në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat për një rimëkëmbje ekonomike.

Samsung i Koresë së Jugut ka dërguar 76.5 milionë telefona inteligjentë në tremujor për të kapur një pjesë 22% të tregut, tha Canalys.

Kompania të enjten raportoi një rritje prej 66% të fitimit tremujor në biznesin e saj të celularëve, në sajë të shitjeve të fuqishme të serisë së saj të smartphone-ve Galaxy S21.

Canalys tha se Apple dërgoi 52.4 milionë iPhone në periudhën janar-mars, duke rënë në vendin e dytë me një pjesëmarrje prej 15% të tregut.

Ndërkohë Xiaomi Corp i Kinës përfundoi në tre pozicionet e para me performancën e saj më të mirë tremujore ndonjëherë, pasi dërgesat u rritën me 62% në 49 milionë telefona dhe pjesa e saj e tregut u rrit në 14%, tha firma e hulumtimit të tregut Canalys.

Ndryshe, shitjet e telefonave inteligjentë janë rritur gjatë vitit të kaluar, ndërsa njerëzit qëndronin dhe punonin nga shtëpia.

Sidoqoftë, “furnizimi me komponentë kritikë, të tillë si chipset, është bërë shpejt një shqetësim i madh dhe do të pengojë dërgesat e telefonave inteligjentë në lagjet e ardhshme”, tha analisti i Canalys Ben Stanton.

Dhe Apple tha të mërkurën se mungesa e çipave mund t’i kushtojë kompanisë 3 miliardë dollarë deri në 4 miliardë dollarë të ardhura në tremujorin prill-qershor, duke prekur kryesisht iPad dhe Macbooks.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI