Futboll

Servette triumfon në Kupën e Zvicrës pas një finaleje dramatike

Pas 120 minutash pa gol, finalja duhej të vendosej në penallti në Wankdorf të Bernës

Servette është fituese e Kupës së Zvicrës. Për herë të fundit, gjenevezët për herë të fundit më 2001.

Në total, është fitorja e tetë në historinë e klubit – dhe më të dramatikja ndoshta.

Pas 120 minutash pa gol, finalja duhej të vendosej në penallti në Wankdorf të Bernës. Dhe ky ofroi më shumë dramë sesa protagonistëve do të pëlqente, transmeton albinfo.ch.

Jowl Mall u bë një nga heronjtë e gjenevës. Portierët zëvendësues ishte futur vetëm për penallti. Dhe kur Lars Lukas Mai si sulmuesi i 24-t mori përsëri të gjuajë, 33-vjeçari e kuptoi këndin e saktë. Yoan Severin kishte mbrojtur me sukses edhe më parë.

Ndërkohë, Lugano dështoi në kthimin në fronin e Kupës. Vendësit fituan Kupën në vitin 2022 dhe kanë arritur në finale dy herë pas kësaj. Por, të dy finalet u humbën ngushtë (në 2023 kundër YB 2:3).

https://www.srf.ch/sport/fussball/schweizer-cup/dramatisches-penaltyschiessen-23-jahre-sind-genug-servette-kroent-sich-zum-cupsieger?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2ohr3aLy4V5mTyoQgUI7JXKZCdivfk6PRSBh13ws-uh5OTX4uOn8CnHJc_aem_AeCS2jxGSArMmen_WgZAfGNN5wXkFRsCL16kHAykSHHGSpJUI3X0GMY32s1ZPcd8nBQhYGFikjv423qGcTWwIi6L