Kriza në Ukrainë

SHBA, tjetër ndihmë ushtarake për Ukrainën

Në vazhdimësinë e ndihmave për Ukrainën që po përballet me agresionin nga Rusia, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndarë ndihma të tjera ushtarave për rezervat e municionit.

SHBA ka ndarë edhe 400 milionë dollarë për të shtuar municionin, ku sekretari amerikan i shtetit Antony Blinkes tha se kjo pako përfshinë raketa me precision të lartë HIMARS dhe obus, shkruan BBC, percjellë Albinfo.ch

SHBA-të do dërgojnë në ukarinë edhe mjete të tjera si ura taktike që mund të ndihmojnë automjetet e blinduara të kalojnë lumenj e ura që nga zyrtarët ukrainas shihen sit ë nevojshme meqë presin një operacion në javët e ardhshme.

Rusia është duke vazhduar me sulme ndaj Ukrainës, në qytetin Bakmut në rajonin lindor të Donetskut.

Për shkak të rrezikut nga sulmet e tjera të mundshme nga Rusia janë bërë edhe evakuime të pjesshme në qytetin verilindor të Kupianskut në rajonin e Kharkivit.

Ukrainën me tanke do ta ndihmojë sërish edhe Gjermania.