Lajme

Shet pikturat për të blerë ilaçe për vete

Një nxënëse nga Prishtina, e cila vuan nga një sëmundje e rrallë, pikturon dhe i shet ato për të blerë medikamente.

Ilaçet që ajo përdorë kushtojnë mijëra euro dhe mund të blihen vetëm jashtë Kosovës.

Çdo para që e kam prej pikturave, nëna mi ka siguruar veç për terapi.  Terapia mujore shkon deri në 1000 euro.  Por më shumë nuk di, pasi nëna nuk më tregon”.

“I falënderoj të gjithë. Ia kam arrit përmes pikturave të siguroj terapinë”, thotë Yllka që vuan nga Fibroza Cistike, një sëmundje që dëmton organet e brendshme, raporton Rel.

Ajo aplikon artin me pika, një metodë e re që përdoret sot shumë në  botë.

“Mua më pëlqen të bëj edhe piktura të mëdha, por më shumë më pëlqejnë ato të vogla sepse dalin më mirë, më të mbushura”, tregon ajo, përcjell albinfo.ch

Yllka thotë se ka vendosur të ndjek një kurs të artit me pika.

Ka një vit që kur Yllka ka filluar të shes pikturat e saj.
Pas shumë kërkesave nga familjarët, më 20 shtator Ministria e Shëndetësisë ka vendosur që ilaçet për Fibrozën Cistike t’i fus në listën e barnave esenciale.