Koronavirusi: çast pas çasti

Shifrat e 31 marsit: Si kaloi Italia, Spanja, Franca e Zvicra

837 persona kanë humbur jetën në Itali sot nga koronavirusi, derisa Franca i është afruar Spanjës. Në Zvicër sot kanë humbur jetën 36 persona

Më shumë se 800 mijë raste me koronavirus janë paraqitur anembanë globin, ku numri më i madh është në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me 180 mijë raste, shkruan albinfo.ch.

Ndërkohë, vendi më i goditur vazhdon të jetë Italia, që sot ka paraqitur se 837 persona kanë humbur jetën, apo në total 12 428.

Pas Italisë, e dyta është Spanja me 553 vdekje sot, derisa pasohet nga Franca me 499 dhe SHBA me 433.

Në Zvicër sot kanë humbur jetën 36 persona apo 395 në përgjithësi. 16 816 persona kanë dalur pozitivë me koronavirus në Zvicër, derisa sot më 31 mars ishin 264 raste të reja. 1823 persona janë shëruar në Zvicër.

Statistikat LIVE

https://www.worldometers.info/coronavirus/

https://www.swissinfo.ch/eng/covid-19_coronavirus–the-situation-in-switzerland/45592192