Lajme

Shkencëtarët zbulojnë një të vërtetë tronditëse pas çokollatës zvicerane

Me sa duket ka çështje të ngutshme përveç koronavirusit që preokupojnë shkencëtarët zviceranë këto ditë. Si, cilat aroma mbizotërojnë në çokollatë.

Kjo është ajo që studiuesit janë të zënë me studimin e studiuesve nga Instituti i Inovacionit të Ushqimit dhe Pijeve në Wädenswil (ZH), shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

“Deri më tani, mbi 500 përbërje të paqëndrueshme janë identifikuar në kakao dhe çokollatë. Në fund të fundit, megjithatë, vetëm disa substanca aromatike kontribuojnë ndjeshëm në aromën karakteristike të çokollatës”, tha Instituti.

Adhuruesit e çokollatës mund të befasohen pakëndshëm kur mësojnë se midis aromave kryesore të identifikuara janë patatja, lakra dhe panxhari.

“Interesante, nuk ka asnjë përbërje të vetme që ka erë kakao”, përfundoi studimi.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI