Lajme

Shpëtohet alpinistja shqiptare, e cila u aksidentua në malin Tomorr

6 orë operacion, shpëtohet alpinistja shqiptare që theu këmbën në mal

Një alpiniste shqiptare ra nga një lartësi e madhe teksa po ngjitej në mal, duke thyer këmbën dhe duke rrezikuar jetën.

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, tha se një helikopter i Forcave të Armatosura evakuoi alpinisten e aksidentuar, duke e transportuar drejt spitalit.

Sipas saj, operacioni ishte i vështirë, por ia dolën.

“Operacion i vështirë, por djemtë tanë ia dolën të evakuojnë alpinisten e aksidentuar në malin e Tomorrit, në lartësinë 7000 ft (rreth 2400 metra) dhe në kushtet e shikimit të kufizuar. Bashkëpunim i shkëlqyer i pilotëve të Forcës Ajrore me grupin e mjekëve të Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore”, shkruan Xhaçka në Facebook.

As ajo dhe as grupi i saj shoqërues nuk mund të largohej pasi vajza nuk mund të ecte asnjë metër.

Por, pas pamundësisë së tyre për të vijuar kërkuan ndihmën e Policisë dhe kjo e fundit të forcave ajrore të ushtrisë, pasi ka qenë e pamundur të shkohej në atë lartësi mbi 2400 metra mbi nivelin e detit me mjete të tjera e me mot të vështirë për shkak të reshjeve të shumta të borës.

Pas 6 orësh, helikopteri ka rënë në gjurmë të tyre. Ministria e Mbrojtjes përmes një statusi në Facebook shkruan se “operacion ishte i vështirë, por djemtë ia dolën të evakuojnë alpinisten e aksidentuar në malin e Tomorrit, në lartësinë 7000 metra mbi nivelin e detit dhe në kushtet e shikimit të kufizuar. Bashkëpunim i shkëlqyer i pilotëve të Forcës Ajrore me grupin e mjekëve”, përcjell albinfo.ch.