Lajme

Shteti që pritet të marrë vendim për mbyllje për turistët gjatë gjithë vitit 2021

Zelanda e Re ka të ngjarë të mbajë kufijtë e saj të mbyllur për turistët për pjesën tjetër të vitit, deklaroi kryeministrja Jacinda Ardern sot gjatë një konference shtypi.

Ardern shpjegoi se për të rihapur kufijtë do të jetë e nevojshme të sigurohet për efektivitetin e vaksinave kundër përhapjes së koronavirusit ose që ka njerëz të mjaftueshëm të vaksinuar në vend, raporton Ansa, përcjell Albinfo.ch.

Kryeministrja konfirmoi interesimin për korridorin e udhëtimit me Australinë, i cili u pezullua dje nga Canberra për 72 orë, por theksoi se pjesa tjetër e botës paraqet një rrezik shumë të madh për shëndetin dhe ekonominë tonë.

Dje, ministri australian i Shëndetësisë, Greg Hunt, njoftoi pezullimin për 72 orë të ”korridorit të udhëtimit” me Zelandën e Re, pas zbulimit të infeksionit të parë lokal të koronavirusit në vend që nga nëntori i kaluar.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI