Lajme

Shtutgarti bëhet gati për EURO 2024

Shtutgarti do të jetë shumë më tepër sesa një qytet pritës në ditët e ardhshme. Jo vetëm që kombëtarja e Zvicrës do të vendosë kampin e saj zyrtar atje, qyteti do të bëhet gjithashtu një stadium i madh me katër zona tifozësh dhe mijëra tifozë.

Kemi një kohë emocionuese përpara nesh në javët e ardhshme deri në finalen e Kampionatit Evropian më 14 korrik, e cila jo vetëm do t’i bëjë zemrat e tifozëve të futbollit të rrahin më shpejt, por do të tërheqë edhe familje të tëra para ekraneve.

Marrja e një bilete për një lojë kërkonte më shumë sesa thjesht pak fat. Por kjo nuk do të thotë që ne nuk mund të jemi aty për të brohoritur. Në Shtutgart, i gjithë qyteti është shndërruar në një stadium të madh. Përveç katër zonave zyrtare të tifozëve, baret do të ofrojnë shikim publik.

Pjesa qendrore është shikimi publik në ekranet gjigante në Schlossplatz. Deri në 30,000 tifozë mund të brohorasin ekipet e tyre atje.

Po ashtu ndodh shumë në të gjitha zonat e tifozëve, përveç topit të rrumbullakët: gjuajtje në mur, futboll në tavolinë, zona qetësimi, një skenë kulturore me muzikë, vallëzim dhe teatër dhe sigurisht një zonë të madhe ushqimore dhe pijesh me tipike swabiane specialitete të tilla, si Maultaschen, Käsespätzle ose Zwiebelrostbraten.

Motoja e Kampionatit Evropian është: “Të bashkuar nga futbolli. Të bashkuar në zemër të Evropës”. Dhe Shtutgarti po i jep Kampionatit Evropian shtëpinë që meriton të larmishme, kozmopolitane, novatore dhe plot entuziazëm (sportive).

Sipas organizatorëve, Kampionati Evropian në Shtutgart duhet të jetë një festival futbolli plot gëzim dhe entuziazëm, të cilin të gjithë tifozët nga e gjithë Evropa do ta festojnë së bashku përtej të gjithë kufijve.

Kombëtarja e Zvicrës nuk do të luajë asnjë ndeshje në Shtutgart, të paktën jo në fazën paraprake. Në vend të kësaj, skuadra do të ketë selinë e saj në kryeqytetin e shtetit gjatë kampionatit. Ata do të qëndrojnë në Waldhotel në Degerloch dhe gjithashtu do të stërviten në Waldau në stadiumin Stuttgarter Kickers. Një mundësi e mirë për të parë lojtarët në veprim dhe ndoshta edhe për të marrë një autograf apo një selfie do të jetë më 10 qershor në seancën stërvitore publike në stadiumin Gazi.

Qyteti jugor gjerman është gjithashtu afër. Shtutgarti është qyteti më i afërt pritës nga Zvicra. Udhëtimi me tren nga Cyrihu, St. Gallen ose Bazel zgjat pak më shumë se tre orë. Biletat ofrohen nga SBB nga vetëm 28 franga. Nëse preferoni të udhëtoni me autobus ose makinë, nuk keni pse të lini më kohë.

Ju gjithashtu duhet të merrni kohë për turneun e qytetit që u krijua posaçërisht për Kampionatin Evropian. Ky turne ju çon nëpër zemër të qytetit në pamjet më të rëndësishme. Kaloi operën, Pallatin e Ri dhe të Vjetër në Schillerplatz. Dhe gjithmonë shumë afër: zonat e tifozëve dhe kështu edhe atmosfera unike e futbollit.

Nëse zemra juaj rreh jo vetëm për futbollin, por edhe për ndërtesat romantike, duhet të vizitoni patjetër kapelën e varrimit në vreshta. Mbreti Wilhelm I e ndërtoi atë për gruan e tij Katharina, e cila vdiq e re më 9 janar 1819. Madje kështjella e të parëve të tij u shkatërrua për këtë qëllim, pasi vendi ishte një nga vendet e preferuara të mbretëreshës së ndjerë. Mbi hyrjen kryesore qëndron mbishkrimi i përkushtuar: “Dashuria nuk mbaron kurrë”. Vendasit e quajnë me dashuri kapelën e varrimit “Taj Mahal Swabian”./Blick