Futboll

Si mund të kualifikohet Zvicra në Evropian

Zvicra sonte nga ora 20:45 do të përballet me Irlandën, por nëse nuk kalon në kualifikime, atëherë, do të mundohet përmes Ligës së Kombeve

Zvicra rrezikon kualifikimin në Evropian, megjithatë Nati ka edhe një rast tjetër, siç është Liga e Kombeve, shkruan albinfo.ch.

Në Ligën e Kombeve kualifikohen 4 Kombëtare, nga Ligat A, B, C, D. Zvicra ishte e para në grupin e saj dhe fituese nga grupet e Ligës A ishin edhe Hollanda, Portugalia dhe Anglia. Këto tre skuadra kombëtare janë goxha të mira, ndryshe nga Nati në kualifikime. Për shkak të situatës aktuale, mund të supozohet se Portugalia, si dhe Anglia dhe Holanda mund të kualifikohen drejtpërdrejt në Kampionatin Evropian. Dhe kështu duhet të lëvizin pastaj në tri ekipe të tjera.

Për shkak se Zvicra do të renditej më së miri në renditjen e Kombeve, ajo do të gëzonte një avantazh në shtëpi në gjysmëfinale. Ndërkohë, sonte Zvicra ballafaqohet me Irlandën, me shpresë për fitore dhe shpresë se do të arrijë Evropianin përmes kualifikimeve.