Lajme

Si ta mbani shtëpinë të freskët gjatë temperaturave të larta?

Zvicra është përfshirë nga vala e të nxehtit që pritet se do ta shoqërojë edhe për disa ditë. Nën efektin e ngrohjes globale, këto valë të nxehtësisë së fortë po shumohen dhe intensifikohen.

Por, si të freskoheni në shtëpi gjatë kësaj kohe?

Objektivi themelor është të mos lejoni që nxehtësia të futet brenda, kjo do të thotë të bllokoni rrezet e diellit para se ato të godasin dritaret, duke përdorur blindat, tendat ose shamitë nga jashtë, përcjell albinfo.ch.

“Mund të spërkatni pak ujë mbi bimët, mbi sipërfaqet. Ndihmon për të reduktuar brendësinë temperatura nga një fenomen shumë i thjeshtë: lagështia do të freskojë ajrin e ambientit”, këshillon një arkitekt.

Hapja e dritareve gjatë natës dhe jetesa me grila të mbyllura gjatë ditës është një rregull thelbësor, i praktikuar në të gjitha vendet e nxehta, shkruan RTS.

Është e rëndësishme të mos hapni dritaret shumë herët në mbrëmje, në përgjithësi, temperatura maksimale arrihet rreth orës 17:00, dhe jo rreth mesditës, në kundërshtim me besimin popullor.

Nuk bie ndjeshëm deri pas orës 22:00, dritaret duhet të hapen po ashtu në agim.

Lyerja e fasadave me ngjyrë të bardhë për të reflektuar dritën dhe për të izoluar muret është gjithashtu efektive.

Të kesh një kopsht ose shkurre në ballkon mund të japë gjithashtu hije. Megjithatë, është kombinimi i të gjitha këtyre rrugëve që ndihmon për të mbajtur një temperaturë të përballueshme në shtëpi, duke shmangur ajrin e kondicionuar, gjë që lehtëson në afat të shkurtër, por që kontribuon me refuzimin e ajrit të nxehtë në rritjen e temperaturave, përcjellë albinfo.ch.