Lajme

Si të festohet Dita Kombëtare e Zvicrës gjatë pandemisë

Kjo e shtunë - 1 gusht - është Dita Kombëtare e Zvicrës, festa kombëtare që feston themelimin e Konfederatës Zvicerane më 1291

Në çdo vit normal, ne do t’ju tregojmë për shfaqjet e ndryshme të fishekzjarreve që ndodhin në të gjithë vendin dhe ngjarjet e planifikuara që mund të shkonit në këtë të shtunë.

Sidoqoftë, më 2020 ishte kaq i paparë, kjo Ditë Kombëtare e Zvicrës do të ketë të bëjë me festimin e Zvicrës, ndërsa distancimin shoqëror, mbajtjen e maskave ​​dhe mbajtjen e tubimeve në një numër të vogël. Për t’ju ndihmuar të hartoni plane alternative të Ditës Kombëtare, ne kemi bashkuar këtë listë të ideve miqësore me pandeminë, shkruan WorldRadio.ch, përcjell albinfo.ch.

Bëni një shëtitje në male

Cila mënyrë më e mirë për të festuar festën sesa thjesht ta admironi në lavdinë e saj të plotë. Pavarësisht nëse jeni më afër Jura apo Alpet, pse të mos përdorni të shtunën për të studiuar një rrugë të re ecjeje ose të eksploroni një zonë ku nuk keni qenë ende. Zvicra duke qenë aq piktoresk sa është, ju nuk duhet as të shkoni në male për të shijuar peizazhin – çojeni veten, miqtë ose familjen tuaj në ndonjë liqen, pyll apo fushë, përcjell albinfo.ch.

Shikoni një film të kinemasë zvicerane

E njohur për peizazhet e saj të bukura, Zvicra është përdorur si sfondi i një numri të filmave të famshëm. Nëse jeni adhurues i filmit dhe doni të shmangni nxehtësinë duke qëndruar gjatë gjithë ditës me kokoshka, ja disa filma për t’i shtuar në listën tuaj: Heidi (ose versioni 1937 ose 2015) padyshim, Sound of Music (1965) megjithëse teknikisht kjo ishte filmuar në Austri dhe Kaliforni, von Trapps shpëtojnë në Zvicër një komplot, Në Shërbimin e Fshehtë të saj të Madhështisë (1969) do t’ju marrë rreth Zvicrës me George Lazenby si 007, dhe The Order Hyjnore (2017) në lidhje me të drejtat e votimit të grave.

Djathin zviceran …

… duke ngrënë shumë prej saj. Ne e dimë, e dimë, është shumë nxehtë këtë javë. Por shumë njerëz pinë çaj të nxehtë në mënyrë që të qetësohen, kështu që ndoshta ngrënia e raclette, fondue, ose tartiflette do të kishte të njëjtin efekt? Na tregoni.

Ngjyrosni peizazhin zviceran

Nëse jeni tip krijues, pse të mos e festoni Ditën Kombëtare të Zvicrës duke pikturuar peizazhin tuaj të preferuar, si Alexandre Calame (“piktori më i madh i maleve zvicerane të shekullit XIX”). Ju madje mund ta kombinoni atë me shëtitjen tuaj në male – thjesht merrni një peshqir me vete, përcjell tutje albinfo.ch.

Piqni ëmbëlsira me flamurin zviceran

Kjo është e shkëlqyeshme për ata me fëmijë – ju mund t’i lejoni ata të dekorojnë ëmbëlsirat e tyre dhe t’i ndihmojnë ata të shtrydhin një flamur zviceran nga tubi i kremës. Bonus është nëse piqni ëmbëlsira në kohë për t’i ngrënë ndërsa shikoni filma zviceranë.