Bota

“Simfonia e deteve” nis udhëtimin

“Simfonia e deteve”, anija më e madhe e lundrimit në botë, e filloi të shtunën udhëtimin e saj zyrtar nga Barcelona, ndërsa dhjetëra protestues të zemëruar protestuan kundër anijeve turistike dhe turizmit në Barcelonë.

Anija më e re Royal Caribbean, e njohur edhe si “linja më e madhe e lundrimit në botë, mund të mbajë deri në 6,680 mysafirë dhe peshon 228,081 tonë, përcjell albinfo.ch.

Pas Palma de Mallorca anija do të shkojë në Francë, pastaj në Romë dhe Napoli të Italisë. Por, protestuesit thanë se industria e turizmit të lundrimit në Barcelonë po dëmton lagjet lokale dhe cilësinë e ajrit të qytetit, pasi shumë turistë e vërshojnë qytetin, duke shkaktuar mungesën e hapësirës dhe humbjen e cilësisë së jetës.