Lajme

Sot arrijnë 100 mijë vaksina kineze në Maqedoninë Veriore

Në Maqedoni, sot pritet të arrijnë 100 mijë doza të vaksinës kineze kundër Covid-19, nga prodhuesi “Sinopharm”, donacion ky nga Ministria e Mbrojtjes e Republikës Popullore të Kinës.

Donacionin pritet ta dorëzojë ambasadori kinez Xhang Su, i cili pritet të paraqitet në poliklinikën “Jane Sandanski” së bashku me ministren e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska dhe ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe. Ky donacion ishte siguruar gjatët akimit të ministres Shekerinska me homologune saj kinez, gjeneralin Vei Fenghe.

Së fundmi Maqedonia e Veriut ka pranuar 200 mijë vaksina “Sinopharm” që janë siguruar përmes kontratës direkte me kompaninë ndërsa është paralajmëruar që janë siguruar edhe 500 mijë vaksinave tjera kineze nga prodhuesi “Sinovac”.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI