Lajme

Sot Zvicra përkujton me një minutë heshtje viktimat e koronavirusit

Presidenti Parmelin: "I ftoj të gjithë në Zvicër të mbajnë një minutë heshtje për viktimat e koronavirusit, të premten në orën 11:59"

Me një minutë heshtje dhe me rënien e këmbanave, Zvicra përkujton sot në mesditë mbi 9.300 njerëzit që kanë vdekur në pandeminë e koronës, shkruan albinfo.ch.

Pikërisht një vit më parë, ishte bërë e njohur vdekja e parë nga koronavirusi në Zvicër.

Sic raporton agjencia zvicerane SDA në fillim të javës, Presidenti Federal Guy Parmelin u ka bërë thirrje kishave në Zvicër që t`i aktivizojnë kambanat të premten në mesditë, transmeton albinfo.ch. Në të njëjtën kohë, ai u ka bërë thirrje zviceranëve që të mbajnë një minutë heshtje.

Minuta e heshtjes, në orën 11:59 

“Të bashkuar në përkujtim: Unë i ftoj të gjithë në Zvicër të mbajnë një minutë heshtje për viktimat e koronavirusit, të premten në orën 11:59. Pas kësaj, do të bien këmbanat e kishave”, ka shkruar Parmelin në një postim tjetër të mërkurën në Twitter.

“Në heshtje, dhe megjithatë së bashku, ne duam të tregojmë miqësinë, mbështetjen dhe mirënjohjen tonë”.

Parmelin sugjeron minutën e heshtjes jo vetëm për më shumë se 9,300 viktima të pandemisë dhe për ata që kanë humbur të afërmit, përcjell albinfo.ch. Duhet të përkujtohen edhe personat që aktualisht vuajnë nga sëmundja ose po trajtohen nga efektet afatgjata, por edhe njerëzit që po i mbështetën këta.

Në konsultim me presidentët e të dy dhomave të parlamentit  Qeveria Federale ka vendosur të mos organizojë ndonjë ceremoni përkujtimore. Ky vendim justifikohet me situatën aktuale epidemiologjike. Kishat rajonale gjithashtu përgatisin aktivitete homazhi, pavarësisht nga Qeveria Federale.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI