Koronavirusi: çast pas çasti

Sporti merr “dritën e gjelbër” për t’u luajtur, por me dyer të mbyllura

Sporti profesional dhe thelbësor do të lejohet përsëri në Zvicër, ka njoftuar Këshilli Federal të mërkurën

Këshilli Federal i Zvicrës njoftoi një heqje të mëtejshme të kufizimeve të bllokimit të koronavirusit.

Që nga 11 maj, trainimi i ekipit elitar, si dhe sporti bazë në grupe prej pesë ose më pak do të lejohen përsëri në të gjithë vendin, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Autoritetet gjithashtu dhanë hapat përpara garave profesionale sportive, me Super League të Zvicrës, që lejohet nga 8 qershori.

Kjo do të thotë që elita e futbollit do të kthehet pas vetëm një pauzë tre-mujore.

Lojërat megjithatë do të zhvillohen para stadiumeve boshe, me qeverinë që tashmë ka ndaluar ngjarjet me 1.000 ose më shumë njerëz deri në fund të gushtit, përcjell tutje albinfo.ch.

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset tha gjatë konferencës për shtyp se ndalimi i ngjarjeve në shkallë të gjerë do të rishqyrtohej në një mbledhje të Këshillit Federal më 27 maj.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI