Lajme

Stacioni më i lartë hekurudhor në Evropë është në Zvicër

Jungfraujoch 3454 m / 11'330 ft

Stacioni më i lartë hekurudhor në Evropë është në Zvicër, në majë të Jungfraujoch në 3454 m / 11’330 ft, shkruan albinfo.ch.

Pa dyshim se Zvicra ofron pamje të bukura turistike, ajri i pastër alpin, ujërat termale të lumenjve dhe liqeneve, majat me dëborë dhe klima e butë kanë qenë prej kohësh shenjat dalluese të vendpushimeve më të mira në Zvicër.

Duhet theksuar se avantazhi kryesor është se është në Alpet Zvicerane që numri më i madh i akullnajave sigurojnë një sezon skish gjatë gjithë vitit dhe kjo e bën këtë vend të veçantë.

red and white train

Photo by: Hem Poudyal

Sipas mediave zvicerane, thuhet se në Jungfraujoch dëbora dhe akulli garantohet 100% gjatë gjithë vitit. Pas mbërritjes në majë, ju mund të ecni rreth akullnajës; kaloni kohë në Sfinksin atje duke parë të gjitha majat përreth jush, transmeton tutje albinfo.ch.

Tri majat e masivit Jungfrau, vetëm rreth 4,000 metra, janë një sfond i shkëlqyeshëm për të 206 kilometra shpatet dhe shtigjet.

concrete structure on snow-covered mountain

Photo by: Fuyu Yeo

Udhëtim Jungfraubahn hekurudha Kleine Scheidegg, lehtësisht e arritshme nga Lauterbrunnen ose Grindelwald, në stacionin hekurudhor më të lartë në Evropë në një lartësi prej 3445 metra, ose të marrë ndonjë nga dhjetëra ashensorë dhe teleferikë për të arritur në rrugë deri në 12 kilometra të gjatë.

Zonat e skive të Jungfrau janë të njohura për shpatet e tyre të gjata, si dhe për dëborën e besueshme të thellë. Fillestarët dhe studentët duhet të shkojnë në shpatet aty pranë Wengenndërsa ekspertët do të gjejnë Mürren-së   menaxhon rajonin më të vështirë të rajonit. /Albinfo.ch

white and black mountain

Photo by: Patrick Robert Doyle

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI