Lajme

Studiuesit zviceranë zbulojnë çokollatë më të shëndetshme dhe më të qëndrueshme

Shkencëtarët në institutin federal të teknologjisë ETH Cyrih kanë zhvilluar një lloj të ri çokollate që është më e qëndrueshme dhe më e pasur me lëndë ushqyese sesa përdorimi i metodave konvencionale të prodhimit, siç u prezantua në një studim të botuar të martën

Studiuesit e ETH Cyrihut zëvendësuan sheqerin e grimcuar në çokollatën e tyre me pjesë të frutave të kakaos që nuk përdoren në çokollatën konvencionale. Ata e prezantuan recetën e re në një studim në revistën e specializuar Nature Food, raporton Swissinfo, transmeton albinfo.ch.

Përveç kokrrave të kakaos, në çokollatë gjenden edhe tul dhe pjesë të lëvozhgës së frutave, siç shkruan universiteti në një deklaratë për studimin.

Studiuesit përpunuan lëvozhgën e kokrrave të kakaos në një pluhur, të cilin e përzien me tul për të bërë një pelte. Me këtë pelte jashtëzakonisht të ëmbël, studiuesit zëvendësuan sheqerin që shtohet normalisht.

Çokollata laboratorike përmban më shumë fibra dhe më pak acide yndyrore të ngopura se çokollata normale, duke e bërë atë më të shëndetshme, tregon studimi. Fermerët e vegjël gjithashtu mund të përfitojnë, sipas ETH. Ata mund të diversifikojnë gamën e produkteve të tyre dhe të rrisin të ardhurat e tyre duke përdorur më shumë pjesë të frutave të kakaos.

Si shndërrohet kokrra e thjeshtë e kakaos në çokollatë dhe para

Kjo përmbajtje u botua më 6 janar 2023 nga Zinxhiri i furnizimit me çokollatë ka shumë ndërmjetës nga fasulja në bar. Ata që janë në fund marrin më pak, por nuk duhet të jetë kështu.

Sipas ETH, gjetja e recetës perfekte për çokollatën me fruta kakao nuk ishte e lehtë për studiuesit. Për shkak se sasia e tepërt e lëngut të marrë nga tuli bën që çokollata të grumbullohet, shumë pak e bën atë të mos jetë mjaft e ëmbël.

Prandaj, në laborator, shkencëtarët duhej të testonin sistematikisht konsistencën e përbërjeve të ndryshme. Eksperimentet treguan se mund të shtoni maksimum 20% pelte në një çokollatë, që korrespondon me ëmbëlsinë e një çokollate me rreth 5 deri në 10% sheqer të grimcuar. Për krahasim: 30 deri në 40% sheqer i grimcuar shtohet shpejt në çokollatën e zezë konvencionale.

Megjithatë, do të duhet ende pak kohë që çokollata të mund të blihet në dyqane. Së pari, duhet të përfundojë i gjithë zinxhiri i vlerës, shpjegoi ETH. Por një hap i parë është ndërmarrë: receta për çokollatën me fruta kakao është regjistruar si patentë nga ETH.