Lajme

Suedia raporton numër rekord ditor të viktimave nga COVID-19

Vendi me 10 milionë banorë regjistroi 351 vdekje më shumë që nga e mërkura, treguan statistikat nga Agjencia e Shëndetit Publik

Suedia, strategjia e së cilës e vendosi atë në qendër të vëmendjes globale, raportoi një numër rekord të vdekjeve nga COVID-19 për një ditë të vetme, të enjten, duke rritur numrin e përgjithshëm të vdekurve në mbi 10,000, megjithëse numri i infeksioneve të reja duket se po ulet.

Vendi me 10 milionë banorë regjistroi 351 vdekje më shumë që nga e mërkura, treguan statistikat nga Agjencia e Shëndetit Publik dhe raportuan 6,580 raste të reja me koronavirus, me numrin ditor më të ulët që nga fundi i dhjetorit.

Rreth 10,185 njerëz kanë vdekur tani në Suedi nga COVID-19 që kur filloi pandemia, u tha nga Agjencia, shkruan “Reuters”, përcjell albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI