Lajme

Swiss Albania Event organizon festë të përbashkët dedikuar artit

Pavarësisht pandemisë, shoqata “Swiss Albania Event” nuk ka rreshtur së organizuari aktivitete të njëpasnjëshme, të cilat kanë përçuar emocion pozitiv te shumë njerëz, me theks të veçantë te fëmijët, shkruan albinfo.ch.

Edhe pse disa muaj e gjithë Zvicra ishte e mbyllur nga shkaku i pandemisë, shoqata “Swiss Albania Event” vazhdimisht ka organizuar aktiviete online, aktivitete këto që bënin zhvendosjen e vëmendjes nga pandemia te gjërat pozitive dhe më produktive për diasporën shqiptare dhe më gjerë.

Së fundmi, drejtoresha e kësaj shoqete, Aina Hoti, ka bërë të ditur për albinfo.ch se do të organizojë një festë të përbashkët me 3 tetor 2020, duke filluar nga ora 16:00 në ambientet e Coworking Fenix Consulting, Lozanë, festë kjo dedikuar artit.

Në të gjitha iniciativat dhe aktivitetet e kësaj shoqate (SEA) që ka bërë që nga koha e pandemisë e deri më tani, me një koktej të organizuar, fëmijët e vegjël do të kenë mundësi të argëtohen duke shijuar përralla nga Rina Cela Grasset, që ka përkthyer librin nga përrallat shqip në frengjisht, pastaj lexim historie për të vegjlit dhe moshat e rritura, dedikimet e librave, ‘Përrallat e Shqipërisë’ dhe  ‘Bukë kripe e zemër’, ‘Proverbat e Tokës së Shqiponjës’ etj.

Po ashtu, duhet theksuar se në këtë event janë të ftuar edhe moshat madhore, ku përveç argëtimit, do të bisedohet edhe për planet dhe aktivitetet e ardhshme që shoqata Swiss Albania Event do të organizojë në plan-programin e drejtoreshës Aina Hoti. /Albinfo.ch

Më poshtë njoftimi i plotë nga Swiss Albania Event:

ARTISTË , MIQ E DASHAMIRËS TË ARTIT:

– Do të kenë mundësi    të flasin nga afër me përkthyesen e librave për fëmijë (kryesisht përralla), Rina Çela si e ftuar speciale e asaj dite.

– Do të prezantohen me punimet me të bukura  artistike që u grumbulluan për expo on line “Tradita në Diasporë” të përmbledhura në një video të realizuar nga profesionistë të fushës.

– Do të shpërndahen vlerësimet e fëmijëve që dolën fitues të garës së pikturës në ekspozitën on line të Qershorit 2020.

Aktiviteti do të përmbyllet me një kokteil për të pranishmit, fëmijë e të rritur.

Orët e dedikuar artit janë ushqim i shpirtit, i fantazisë dhe dhurata më e bukur që secili nga ne i bëjmë vetvetes.

Faleminderit dhe njëherë Ambasadën e Shqipërisë në Bernë për mbështetjen dhe bashkëpunimin të promovojmë sa më bukur kulturën tonë.

Ju lutemi konfirmoni pjesëmarrjen tuaj:

078 64 15 058


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI