Futboll

Talenti shqiptar i futbollit është duke kaluar një sezon të suksesshëm në Finlandë

Albion Ademi, talenti shqiptar i futbollit është duke kaluar një sezon të suksesshëm në Finlandë duke zgjuar edhe interesin e kombëtares së këtij vendi. Lindur në Turku të Finlandës, ai luan në kampionatin vendas me fanellën e Marinham dhe ka qenë pjesë e kombëtareve U-17 dhe U-19 të Finlandës. Albioni i tha po Shqipërisë kur u thirr në kombëtaren U-21 dhe më vonë në kombëtare A për ndeshjet e Ligës së Kombeve me Skocinë dhe miqësoren me Wellsin, përcjell albinfo.ch.

Forma e shkëlqyer e tij, ka zgjuar interesin e kombëtares finalandeze, teksa i pyetur në lidhje me shtetin që do përfaqësojë, Ademi u shpreh:

“Mua më kanë shijuar shumë ndeshjet me Kombëtaren e Shqipërisë. Finlanda është gjithashtu shteti im, por nga Shqipëria kam rrënjët”, tha Ademi.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI