Lajme

Tërmetet e shpeshta, shqetësojnë autoritetet në Jura

Kantoni Jura ka përjetuar tri tërmetet më të mëdha në historinë e tij gjatë 18 muajve të fundit. E fundit daton të hënën, në Reclère, në Ajoie. Dëmi dhe ndjesia mbeten të ulëta, por shqetësojnë autoritetet dhe popullatën, shkruan RTS.

Michel Baconat, i cili jeton një kilometër nga epiqendra e tërmetit të fundit, është tronditur nga intensiteti i lëkundjeve.

“Gjithçka filloi të lëvizte. Për tre ose katër sekonda dëgjuam xhingla që binin në papafingo. Më pas dolën të gjithë fqinjët e shtëpive përreth. Të gjithë u frikësuan, sepse ishte një goditje mjaft e fortë, edhe nëse nuk ishte shumë lart shkalla Rihter”, tha ai, përcjell albinfo.ch.

Që nga viti 2021 rajoni ka përjetuar tri tërmetet më të mëdha në historinë e tij, deri në 4.3 në magnitudë më 22 mars.

“Papritur, pllakat e fermës së vjetër që ndodhej pak poshtë shtëpisë sime filluan të dridhen si gjethet e tundura nga era. Pas tërmetit të parë të vitit 2021, aeroplanët u ngritën”, shtoi ai.

Shërbimi sizmologjik zviceran në Cyrih po monitoron nga afër situatën dhe po katalogon çdo lëkundje, shpjegon Philippe Roth. “Ne e fillojmë serinë në Krishtlindje 2021 me tërmetin e parë me magnitudë 4.1. Dhe më pas menduam se kishte mbaruar. Por në mars, patëm një tërmet me magnitudë 4.3”, shkruan RTS.

Edhe nëse dridhje të reja mund të ndodhin pas një tërmeti, shkencëtari dëshiron të mos përhapë panik.

“Ne mund të presim një zhvillim të ngjashëm ditët, javët dhe muajt në vijim. A do të ketë një tërmet edhe më të madh brenda disa javësh? Kjo nuk mund të përjashtohet, por probabiliteti është relativisht i ulët”, u shpreh ai, përcjell albinfo.ch.

Më shumë se intensiteti, përsëritja e këtyre tërmeteve merret seriozisht nga autoritetet e Jurës që planifikojnë të marrin masa, saktëson Laurent Chaignat, bashkëpunëtor shkencor i Zyrës së Mjedisit.

“Ne do të takojmë shërbimin e mbrojtjes së popullsisë javën e ardhshme. Disa rrugë janë duke u shqyrtuar për të kërkuar ndërgjegjësimin e popullatës në mënyrë që të kemi veprimet e duhura në rast të tërmeteve të reja.”

Lëkundjet e fundit e kanë origjinën në një thellësi prej 6 kilometrash, ku janë aktivizuar radhazi dy çarje. Këto lëvizje tektonike janë kryesisht për shkak të presionit të Alpeve në Jura.