Lajme

Tetë orë të rralla nga koleksioni i Schumacher në Gjenevë, dalin në ankand

Tridhjetë vjet pas fitores së parë të Michael Schumacher në Formula 1, familja e tij po nxjerr në ankand tetë ora të rralla nga koleksioni i tij në Gjenevë. Schumacher mblodhi orë dhe zotëron orë të rralla, disa të bëra posaçërisht për të nga prodhuesit më të mirë të orës në botë. Ankandi do të mbahet të hënën, transmeton albinfo.ch.

Është e vështirë të thuhet nëse efekti i të famshmëve do të rrisë çmimin e orëve, tha për agjencinë gjermane të lajmeve DPA, Remi Guillemin, ekspert i orëve në shtëpinë e ankandit Christie. Çmimet e vlerësuara për copë variojnë nga 150,000 CHF dhe 2 milionë CHF.

“Por, pavarësisht se dorën e kujt e zbukuron ora, ata gjithmonë do të kujtojnë se ajo i përkiste Michael, një prej shoferëve më të mëdhenj të makinave garash të të gjitha kohëve”, tha Guillemin, shkruan swissinfo.

Ankandi po mbahet në hotelin Four Seasons des Bergues në Gjenevë. Shtëpia e familjes Schumacher ndodhet në liqenin e Gjenevës. Vetë Schumacher nuk është shfaqur në publik që nga një aksident i rëndë me ski në fund të vitit 2013 ndërsa familja nuk flet për gjendjen e tij.

Në ofertë është një model nga prodhuesi F.P. Udhëtoni me një numërues në ngjyrën e kuqe të Ferrarit, me simbolet e shtatë titujve të tij të kampionatit botëror. Ishte një dhuratë për Krishtlindje nga shefi i atëhershëm i ekipit të Ferrarit, Jean Todt. Çmimi i tij i vlerësuar është 1-2 milionë CHF. Një dhuratë e dytë nga Todt është më pak e kushtueshme: një kronografi Audemars Piguet Royal Oak, i vlerësuar nga 150,000-250,000 CHF. Një orë e rrallë Paul Newman Daytona nga Rolex vlerësohet të jetë me vlerë të paktën 200,000 CHF.

Ofrohet gjithashtu një okazion: një kuti me pesë F.P. Orë Journe, të cilat do të shiten në ankand individualisht. “Ne e vlerësojmë çmimin e tyre në 5,000 CHF,” tha Guillemin. Megjithatë, çmimi fillestar për luftën e ofertave ndoshta do të jetë dukshëm më i ulët. Ai beson se është e mundur që koleksionistët të dëshirojnë të bëjnë ofertë për të gjithë grupin dhe kutinë gjithashtu.

Dikur, një nga figurat sportive më të paguara

Nëse tetë orët shiten në fundin e sipërm të çmimit të tyre të vlerësuar, të ardhurat do të ishin më shumë se 4 milionë CHF. Nuk dihet se çfarë e ka motivuar familjen për të nxjerrë në ankand orët.

Schumacher ishte një nga sportistët më të paguar në botë. Revista Forbes vlerësoi të ardhurat e tij gjatë karrierës së tij aktive në 1 miliard dollarë (910 milionë CHF). Për vite, Schumacher ishte një medium reklamimi për një firmë konsulence të pasurisë. Familja zotëron prona në Zvicër, Mallorca dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndër të tjera.

Koleksionistët në gjithë botën ishin të emocionuar kur u shpall ankandi.

“Shumë evropianë dhe amerikanë, por edhe shumë palë të interesuara nga Azia dhe Lindja e Mesme po marrin pjesë”, ka deklaruar Guillemin. Edhe shtëpia e ankandeve ka bërë shumë reklama. Sa më i lartë të jetë çmimi, aq më mirë është marrëveshja për Christie’s: blerësi duhet t’i paguajë një çmim shtëpisë së ankandit mbi çmimin me të cilin bie çekiçi. Në varësi të çmimit, kjo është midis 20% dhe 26%.