Lajme

Thirrje për kujdes, rrugët akullnajore nuk janë të sigurta në Zvicër

Zvicër: Rrugët akullnajore tani janë jo të sigurta

Një franceze dhe një spanjolle humbi jetën dhe nëntë alpinistë të tjerë u plagosën të premten në një rënie akulli në jugperëndim të Zvicrës, tha policia pas një përpjekjeje shpëtimi që përfshinte disa helikopterë, shkruan albinfo.ch.

Alpinisti Roberto Mantovani tha se nxehtësia mund të ketë kontribuar në shembjen e blloqeve të akullit që vranë 2 njerëz.

“Pllaka e akullit të Alpeve është bërë më e pasigurt kudo se në të kaluarën për shkak të krizës klimatike. Shkrirja e akullnajave e bën gjithçka më të pasigurt, për shembull mundësia e rënies në një çarje të fshehur është më e madhe”, vuri në dukje Mantovani para mikrofonave të SEIDISERA”.

Temperaturat në Zvicër janë shumë të nxehta të këtij fillimi të hershëm të sezonit që ndikojnë në akullnaja.

Rrugët akullnajore që konsideroheshin të sigurta deri pak vjet më parë, tani po rezultojnë të jenë të rrezikshme”. /Albinfo.ch

 

 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI