Shqipëria

Tiranë: Kush janë liderët e rajonit që do të marrin pjesë në Samitin për Ukrainën

Tirana mirëpret sot Samiti Ukrainë-Europa Juglindore që nis në ora 11:00, përcjell albinfo.ch.

Këta janë emrat e udhëheqësve të cilët marrin pjesë në këtë samit:

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Presidentja e Moldavisë, Maia Sandu

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski

Kryetarja e Këshillit të Ministrave të Bosnjë e Hercegovinës, Borjana Kristo

Kryeministri kroat, Andrej Plenkovic

Punimeve për samitin e Ukrainës do t’i bashkohen përmes teknologjisë edhe liderë të të tjerë, si kryeministri grek, Kyriakis Mitsotakis, presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, si dhe një udhëheqës polak.