Lajme

Trafiku për Pashkët në Zvicër, çka që duhet të dini

Siç është rasti para çdo feste publike, udhëtimi brenda ose jashtë Zvicrës gjatë kësaj kohe mund të jetë një dhimbje koke e madhe. Çfarë mund të prisni në rrugë dhe në ajër këtë javë?

Meqenëse shkollat në shumicën e kantoneve janë jashtë për dy javë gjatë festave të Pashkëve, shumë familje po bëjnë pushime diku në Zvicër ose jashtë saj. Kjo do të thotë se trafiku do të jetë shumë më i rëndë se zakonisht, duke shkaktuar bllokime dhe pengesa gjatë rrugës, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Fillimi zyrtar i festave është e premtja, më 7 prill, por Zyra Federale e Rrugëve (FEDRO) ka paralajmëruar për ndërprerje të shkaktuara nga trafiku i rënduar nga e mërkur, më 5 prill, veçanërisht në akset veri-jug të A2 (Gotthard) dhe A13 ( San Bernardino).

Përvoja tregon se trafiku gjatë festave të Pashkëve fillon të intensifikohet që nga fillimi i pasdites së të mërkurës para festave publike, sipas FEDRO. “Në këtë ditë, si dhe të enjten dhe të Premten e Mirë, udhëtarët duhet të presin kohë pritjeje – veçanërisht në portalin verior të tunelit rrugor Gotthard. Për të udhëtuar në kushtet më të mira, rekomandohet të merrni rrugën herët në mëngjes. Të mërkurën ose të enjten”.

FEDRO gjithashtu këshillon shoferët që të mos largohen nga autostrada për të udhëtuar në rrugë dytësore. “Kur trafiku i rënduar shkakton bllokime dhe vonesa në akset kryesore, ne shpesh vërejmë një transferim të trafikut në rrjetin dytësor”, thotë Zyra e Rrugëve. “Ky fenomen i padëshirueshëm rëndon mbi banorët e lokaliteteve që kufizohen me rrugët nacionale dhe në fund ka efektin e paralizimit të transportit në rajonet në fjalë. Prandaj është e rëndësishme që udhëtarët të qëndrojnë në autostradë edhe në bllokime trafiku, qoftë edhe për respekt të popullsia lokale”, përcjell tutje albinfo.ch.

Ndërprerje priten veçanërisht në rrugët e mëposhtme:

Autostrada

A1, Harkingen – Wangen a.A.

A1/A6, rajoni i Bernës

A1, Gjenevë (në doganën Bardonnex)

A9, zona e Lozanës

A2, Bazel

A2, Diegten–Härkingen

A2/A14, rajoni i Lucernit

A2, Erstfeld – Biasca (tuneli i rrugës Gothard)

A2, Chiasso (në pikën kufitare me Italinë)

A3, Walenstadt–Reichenburg

A6, Bern – Thun

A8, Brienz – Interlaken – Spiez

A8, Sarnen – Ndërkëmbimi Lopper

A9, Vallorbe (në pikën kufitare)

A9, Vevey-Martigny

A12, shkëmbimi Châtel-St-Denis – La Veyre / Vevey

A13, Sarganserland–Rothenbrunnen

A13, Andeer – Mesocco

A28, Landquart–Klosters

Rrugët kryesore

Spiez – Kandersteg

Gampel–Goppenstein

Raron – Brig

Gjithashtu, pritet trafik i rënduar në Bernese Oberland, Graubünden Valais, si dhe në pika të ndryshme të kalimit kufitar, transmeton tutje albinfo.ch.

Po udhëtimet ajrore?

Nëse do të ‘kapni’ një aeroplan, përgatituni për radhë të gjata në aeroport.

“Pushimet e Pashkëve dhe të pranverës janë ndër kohët e pikut të udhëtimit në Zvicër. Presim që të kemi një numër rekord pasagjerësh që nga shpërthimi i pandemisë së koronës”, tha Elena Stern, zëdhënëse e Aeroportit të Cyrihut. Midis 90,000 dhe 98,000 pasagjerë priten në ditët e pikut.

Situata do të jetë kaotike edhe në Gjenevë dhe Euroaeroport. Prandaj, “është e këshillueshme që të jeni në aeroport midis dy dhe tre orë para nisjes”, tha Stern.

Çfarë tjetër duhet të keni parasysh përpara se të niseni?

Nëse po shkoni në Francë, prisni që udhëtimi juaj të ndërpritet. Kjo për shkak se sindikatat e vendit po vazhdojnë të kundërshtojnë projektligjin e reformës së pensioneve, me më shumë greva dhe veprime të tjera industriale që priten gjatë periudhës së festave të Pashkëve.

Sipas faqes, The Local France, “kontrolluesit e trafikut ajror po vazhdojnë veprimet e tyre industriale, që do të thotë se rreth 20 përqind e grevave që hyjnë dhe dalin nga aeroportet e Marsejës dhe Bordo anulohen të hënën. “Aeroportet e tjera nuk preken nga anulimet, por mund të pësojnë efekte dhe vonesa. Fluturimet që shkojnë mbi hapësirën ajrore franceze mund të ndryshohen. Anulimet zakonisht janë vetëm për fluturime me distanca të shkurtra”.

Nga ana pozitive, “Operatori hekurudhor SNCF thotë se udhëtimi me tren do të jetë normal ose pothuajse normal për fillimin e javës, ndërsa transporti publik i qytetit duke përfshirë Metronë e Parisit gjithashtu funksionon normalisht”, thotë The Local France. Megjithatë, nëse jeni duke vozitur në Francë, jini të vetëdijshëm për mungesat e karburantit në disa pika karburanti, të shkaktuara nga grevat dhe bllokadat e vazhdueshme në rafineritë e naftës.

Shifrat më të fundit tregojnë se rreth 30 për qind e stacioneve të karburantit raportojnë disa mungesa të benzinës (benzinës) ose naftës, megjithatë efektet janë të përqendruara në zona të caktuara, ku rajoni i Parisit dhe Franca perëndimore aktualisht po përjetojnë efektet më të rënda.

Gjermania fqinje ka përjetuar gjithashtu aksione greve, por sindikatat janë zotuar të ndalojnë veprimet gjatë Pashkëve.

Po vendet e tjera?

Në Spanjë stafi tokësor i aeroportit ka bërë grevë çdo të hënë, të martë dhe të enjte që nga data 27 shkurt dhe do të vazhdojë deri më 13 prill, duke ndikuar në udhëtimet e Pashkëve. Aeroportet e prekura janë Alicante, Almería, Barcelona, Burgos, Gran Canaria, Huesca, Lanzarote, Madrid, Málaga, Murcia, Reus, Salamanca, Tenerife Sur, Valencia, Valladolid dhe Zaragoza.

Në Mbretërinë e Bashkuar, rreth 3,000 punonjës që punojnë në Terminalin 5 në aeroportin Heathrow të Londrës, do të jenë në grevë deri më 9 prill. Kjo ka bërë që British Airways, banuesi kryesor i terminalit, të anulojë rreth 300 fluturime.