Lajme

Trump synon sërish ‘Shtëpinë e Bardhë’, paralajmëron kandidimin në vitin 2024

Në një fjalim në konferencën e Konservatorit të Veprimit Politik (CPAC) të dielën, ish-presidenti Donald Trump la të kuptohej për një tjetër kandidaturë për Shtëpinë e Bardhë në 2024, duke përsëritur pretendimet e tij se demokratët “vodhën” zgjedhjet e vitit 2020, raporton Reuters.

CNN deklaron se Trump u përpoq të rifitonte rolin e tij në Orlando, Florida, dhe të siguronte ndikimin më të madh në Partinë Republikane para zgjedhjeve të pjesshme në vitin 2022.

“Udhëtimi ynë i pabesueshëm ka mbaruar. Ne do të fitojmë dhe Amerika do të jetë më e fortë dhe më e madhe se më parë”, tha Trump.

Megjithëse ka kritikë të shquar në parti, shumica e udhëheqësve republikanë morën anën e Trump gjatë konferencës në Orlando, ndërsa zyrtarët shtetërorë dhe lokalë të partisë filluan të dënojnë deputetët republikanë që mbështetën tërheqjen e tij, sipas rrjetit televiziv amerikan.

CNN raporton se Trump gjithashtu fitoi një sondazh jozyrtar midis pjesëmarrësve të CPAC kur u pyet kur e panë atë si kandidatin presidencial të Partisë Republikane në vitin 2024, por që këto rezultate sugjerojnë gjithashtu se ka interes për kandidatë të tjerë të mundshëm.

Dy sondazhe u kryen, njëri përmbante emrin e Trump si një kandidat të mundshëm dhe tjetri jo.

Në një sondazh me Trump, 55 për qind e të anketuarve shprehën mbështetje për ish presidentin si kandidatin e tyre për zgjedhjet e 2024, dhe 21 për qind e tyre mbështetën guvernatorin e Florida Ron Desantis, ndërsa në një sondazh tjetër që përjashtoi Trump, Desantis ishte shumë përpara të kandidatëve të tjerë, me 43 për qind të votave, sipas CNN.

CPAC është një nga tubimet vjetore më të rëndësishme të konservatorëve dhe mbahet në momentin kur vendoset se ku do të shkojë Partia Republikane, nëse do të distancohet nga ish-presidenti ose do të qëndrojë me të.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI