Lajme

Turisti amerikan u godit me thikë në Lozanë

Sipas gazetës 24 Heures të Lozanës, një grua 50-vjeçare që po vizitonte kryeqytetin Vaud nga Shtetet e Bashkuara u sulmua “dhunshëm” nga një burrë me thikë teksa po bënte një vizitë në Qytetin e Vjetër, sipas gazetës 24 Heures të Lozanës. Përpjekja për grabitje u konfirmua nga policia lokale, përcjell albinfo.ch.

https://x.com/24heuresch/status/1802922987949023629?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1802922987949023629%7Ctwgr%5Ed1ca0f8481f6720277fcd9cb42fcae3dddff5a99%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.thelocal.ch%2F20240619%2Ftoday-in-switzerland-a-roundup-of-the-latest-news-on-wednesday-144

Turistja u godit me thikë në shpatull, ndërsa sulmuesi tentoi të ikte me çantën e saj.

Edhe pse kalimtarët tentuan të kapnin sulmuesin, ai arriti të arratisej.

Megjithatë, ai u kap dhe u arrestua menjëherë pas kësaj.

Policia tha se sulme të tilla janë të rralla në qytetin normalisht të sigurt dhe në Lozanë nuk është raportuar asnjë incident “që synon turistët në veçanti”.