Lajme

Ulja e çmimeve të Teslas mund tē prodhojë ‘luftë’ në industrinë e veturave elektrike

Automjetet Tesla në SHBA po shohin ulje të konsiderueshme çmimesh dhe kjo po rezulton të jetë një thikë me dy tehe për prodhuesin e makinave elektrike dhe industrinë më të madhe të automobilave.

Tesla në fillim të këtij muaji uli çmimet e makinave të saj të reja deri në 20%, duke i bërë automjetet më të përballueshme dhe me gjasë të pranueshme për kredi tatimore federale. Por ai gjithashtu ul vlerat e rishitjes së makinave për pronarët aktualë dhe po dërgon efekte valëzuese në industrinë e automjeteve.

CEO Elon Musk nuk i ka adresuar drejtpërdrejt uljet e çmimeve, të cilat janë kundërintuitive me pretendimet e tij se makinat e kompanisë do të vlerësojnë asetet, një gjë e rrallë për tregun, përveç automjeteve klasike dhe koleksionist

Analistët thonë se uljet e çmimeve sugjerojnë se Tesla po i jep përparësi shitjeve mbi fitimet, duke sinjalizuar potencialisht një problem të kërkesës.

“Ka dobësim të kërkesës dhe ata duan të përmirësojnë shitjet e tyre ose është një rrëmbim i pjesës së tregut,” tha Michelle Krebs, analiste ekzekutive e Cox Automotive.

Për industrinë në përgjithësi, ulja e çmimeve të Tesla-s ushtron presion mbi prodhuesit e tjerë të automjeteve për të ofruar automjete elektrike më të përballueshme pavarësisht rritjes së kostove të mallrave, krijon kërdi për shitësit e automjeteve të përdorura që do të duhet të shkruajnë automjetet dhe e ka Wall Street-in të shqetësuar për luftën e parë të çmimeve të EV në mes frika nga recesioni.

“Uljet e çmimeve të Tesla-s i bëjnë të gjitha automjetet e tjera EV dhe [automjetet me motor me djegie të brendshme] të duken gjithnjë e më të shtrenjta, janë kompresive dhe sjell një ftohje në tregun e makinave të përdorura”, shkroi analisti i Morgan Stanley, Adam Jonas në një shënim investitor.

Prodhuesit e automjeteve ndryshojnë rregullisht çmimet për automjetet e reja. Zakonisht bëhet përmes stimujve ose kur del një vit model i ri. Por rregullimet, lart ose poshtë, janë historikisht të vogla për të shmangur tronditjen e ekosistemit të automobilave si për konsumatorët ashtu edhe për shitësit e makinave.

Musk parashikoi një lëvizje të tillë muajin e kaluar në parashikimin e një recesioni më vonë këtë vit.

“A dëshironi të rritni vëllimin e njësisë, në këtë rast ju duhet të rregulloni çmimet në rënie? Apo dëshironi të rriteni me një ritëm më të ulët, apo të ecni të qëndrueshme?” Musk tha më 22 dhjetor gjatë një bisede në Twitter Spaces. “Paragjykimi im do të ishte të thosha le të rritemi sa më shpejt që të mundemi pa e vënë në rrezik kompaninë.” /SCAN TV/