Lajme

Vaksina Biontech/Pfizer, e sigurt dhe efektive te fëmijët më të vegjël

Vaksina ndaj Covid, Biontech / Pfizer është shumë efektive te fëmijët e moshës pesë deri në njëmbëdhjetë vjeç, thonë ekspertët e shëndetësisë, transmeton albinfo.ch.

Të dhënat nga prova klinike do t’i dorëzohen Agjencisë Evropiane të Barnave (EMA) dhe FDA-së amerikane sa më shpejt të jetë e mundur, njoftuan të hënën dy prodhuesit e vaksinave. “Ne jemi të lumtur që mund t’i dorëzojmë të dhënat për grupin e fëmijëve të moshës shkollore tek autoritetet miratuese para fillimit të sezonit të dimrit”, tha shefi i Biontech, Ugur Sahin, sipas njoftimit.

Në kontrast me grupmoshën mbi dymbëdhjetë vjeç, vetëm një e treta e dozës iu administrua fëmijëve të moshës pesë deri në njëmbëdhjetë vjeç për studimin klinik të fazës 2/3. Dy vaksinimet ishin tri javë larg njëra-tjetrës. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI