Bota

Vdekja e gazetarit, jep dorëheqje ministri i Brendshëm në Sllovaki

Vdekja e gazetarit sllovak dhe të dashurës së tij ka tronditur opinionin në Sllovoki.

Pas dorëheqjeve të mëhershme të kabinetit qeveritar dhe zyrtarëve të lartë sllovak, pas vrasjes së gazetarit hulumtues sllovak, sot ka dhënë dorëheqje edhe nga ministri i Brendshëm i Sllovakisë, Robert Kalinak.

“Është e rëndësishme që stabiliteti i qeverisë të ruhet, prandaj vendosa të jap dorëheqjen nga pozicionet e zëvendëskryeministrit dhe ministrit”, ka deklaruar Kalinak.

Gazetari hulumtues Jan Kuciak dhe e dashura e tij, janë varë tre javë më parë në shtëpinë  e tij, përcjell albinfo.ch.

Deri më tani janë mbajtur dhjetëra protesta nga qytetarët e Sllovakisë, ku është kërkuar zbardhja e vrasjes, kurse qeveria ka ofruar një milion euro për informacionin që qon në kapjen e vrasësve.