Lajme

Vetëm në muajin maj, më shumë se tre ton ar nga Rusia në Zvicër

Me vlerë rreth 200 milionë dollarë

Më shumë se tre ton ar, me vlerë rreth 200 milionë dollarë, u dërguan nga Rusia në Zvicër në maj, pavarësisht sanksioneve kundër Moskës, njofton albinfo.ch.

Por ka një mister se cila nga katër rafineritë zvicerane e ka porositur dërgesën. Të katër mohojnë çdo përfshirje dhe grupi ombrellë, Shoqata Zvicerane e Prodhuesve dhe Tregtarëve të Metaleve të Çmuara, konfirmon gjithashtu se asnjë nga anëtarët e saj nuk është në origjinën e këtyre importeve.

Marc Ummel, kreu i seksionit të lëndëve të para në fondacionin humanitar të Zvicrës, tha se ari mund të përdoret gjithashtu nga një oligark rus për pastrim parash.

Ai i kërkoi Sekretariatit Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO) që të hedhë dritë të plotë mbi këtë aferë. /Albinfo.ch

 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI