Koronavirusi: çast pas çasti

Video: Organizohet ‘Party’ në Bazel, nuk respektohen rregullat

Të shtunën në mbrëmje, shumë banorë të Bazelit u zhvendosën në periferi. Por nuk kishte asnjë gjurmë të masave mbrojtëse ose rregullave të distancës

Mbrëmja e së shtunës ishte fundjava e parë pasi restorantet dhe baret ishin në gjendje të hapeshin përsëri, shkruajnë mediat zvicerane.

Shumë banorë të Bazelit u transferuan gjithashtu në periferi. Por nuk kishte asnjë gjurmë të masave mbrojtëse ose rregullave në distancë, siç tregon edhe një video e dërguar në “20 Minute”, përcjell albinfo.ch.

Policia e Bazel-Stadt është duke e hetuar rastin. «Masat e tjera siç janë mbylljet e përkohshme po shqyrtohen. Ju kujtojmë se masat e Këshillit Federal janë akoma të vlefshme dhe i bëjmë thirrje popullatës: duhet të ruhet distanca minimale dhe madhësia maksimale e grupit prej pesë personash”, tha zëdhënësi Toprak Yerguz për “20 minuta”, përcjell tutje albinfo.ch.

Tutje mediat zvicerane shkruajnë se, raste të mosrespektimit të situatës janë raportuar edhe në disa vende tjera, si në St. Gallen.