Futboll

Orhan Ademi

Futbollist

Klubi i njohur gjerman i futbollit Eintracht nga Braunschweigu, ka arritur të realizojë synimin tij, të kthehet, pas 28 vitesh mungesë, sërish në bundesligën e parë. Dhe, me të edhe një futbollist tjetër shqiptar i bashkohet numrit jo të madh të bashkatdhetarëve tanë në ligën aktualisht mbase më të fortë në botë. Fjala është për Orhan Ademin 21 vjeçar, i cili në Eintracht ka shkuar nga Zvicra, ku ka jetuar më parë dhe i jeton familja.  Ai, veç shtetüesië së Zvicrës ka edhe atë të Maqedonisë.

Një fitore e arritur në Ingolstadt ka qenë sinjali për kalimin e klubit tradicional (kampion gjerman në vitin 1967) në vendin që i takonte, në bundesligën 1.

I kapluar nga entuziazmi, Orhan Ademi thotë: “më mungojnë fjalët. Ne, thjesht, jemi të gëzuar që më në fund funksionoi”, shkruan blick.ch.

Ademi ka një pjesë të mirë të meritave për suksesin e skuadrës gjermane. Ai gjatë këtij sezoni ka shënuar katër gola dhe ka bërë katër asistime. Ademi luan për kombëtaren U21 të Zvicrës.

Në ligat zvicerane, ndërkaq, ai nuk ka luajtur asnjë ndeshje si profesionist. Në moshën 17 vjeçare pati kaluar nga FC Au-Bernecke në klubin austriak të ligës së dytë, Altach, ku i kishte rënë në sy trajnerit të Brauenschweigut Torsten Lieberknecht. Dhe, verën e kaluar, Ademi shkoi të luajë në Eintracht Brauenschweig, në bundesligën e dytë. Që në ndeshjen e parë ai pati shënuar gol dhe me këtë i shtroi vetes rrugën për vend në formacionin standard.

Në rast se arrin të dëshmohet po kështu edhe në bundesligën e parë, fare lehtë Ademi mund të gjejë vend në mesin e të përzgjedhurve të Hitzfeldit, në përfaqësuesen zvicerane.

 

27.04.2013

 Biografi e shkurt

  • Emri, MbiemriOrhan Ademi
  • Prejardhja:St. Gallen-Zvicër
  • Vendi ku vepron:Gjermani
  • Profesioni:Futbollist

  WHO’S WHO të tjera