Sport

Shkodran Mustafi

Futbollist

Me 23 djemtë e tjerë të Joachim Low, edhe shqiptari me origjinë nga Gostivari i Maqedonisë ka parakaluar në tribunën e stadiumit “Maracana” në mbrëmjen e madhe finale të Rio de Janeiros.

Shkodran Mustafi po bëhet shqiptari i parë që ngjitet në majën e botës në futboll.

Por, futbollisti shqiptar nuk kishte edhe shumë fat në garën më të madhe të futbollit në botë.

Ai ishte në bankën rezervë në ndeshjen finale dhe ato në çerekfinale e gjysmëfinale për shkak të një lëndimi që pësoi në ndeshjen kundër Algjerisë.

Paraqitjet e Mustafit janë vlerësuar mjaft të mira në ndeshjet që i zhvilloi me Gjermaninë.

Shkodran Mustafi ishte shqiptari i shtatë në botërorin „Brazili 2014“.

Ai bashkë me pesë shqiptarët që luajtën për Zvicrën, Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Granit Xhaka, Admir Mehmedi e Blerim Xhemajli, si dhe Adnan Januzaj për Belgjikën kanë regjistruar numrin më të madh të shqiptarëve që kanë marrë pjesë në një kampionat të futbollit.

Mustafi ka lindur më 17 prill 1992 në Bad Hersfeld të Gjermanisë, në një familje shqiptare, me origjinë nga Gostivari i Maqedonisë. Ai është rritur në akademitë e skuadrave amatore të FV Bebra dhe SV Rotenburg, para se të kalonte te Hamburgu. Por në 2009-ën Shkodran Mustafi u pikas nga vëzhguesit e Evertonit, të cilët e afruan fillimisht te skuadra e të rinjve dhe më pas edhe në skuadrën e parë. Mirëpo, këtu nuk pati mundësi aktivizimi, ndaj në 2012-ën pranoi ofertën e Sampdorias, duke u bërë dalëngadalë një lojtar i formacionit titullar. Ndërkohë kujtojmë se ai është aktivizuar rregullisht me të gjitha kombëtaret e moshave të Gjermanisë, duke filluar që nga U-16, U-17, U-18, U-19, U- 20 dhe U-21.

 Biografi e shkurt

  • Emri, MbiemriShkodran Mustafi
  • Prejardhja:Bad Hersfeld-Gjermani
  • Vendi ku vepron:Valencia-Spanjë
  • Profesioni:Futbollist
  • Kontakti www.shkodran-mustafi.com

  WHO’S WHO të tjera