Lajme

Xherdani i rekordeve, pason Messin dhe Ronaldon

Statistikat e veçanta të yllit shqiptar në Kupën e Botës

Xherdan Shaqiri ishte një ndër lojtarët vendimtarë gjatë ndeshjes së djeshme mes Zvicrës dhe Serbisë në Kupën e Botës, përcjell albinfo.ch.

Ylli nga Kosova ishte vendimtar në fitoren me rezultat 3-2, duke realizuar golin e parë në këtë sfidë.

Shaqiri e zhvilloi ndeshjen e 111 me fanellën e helvetikëve dhe gjeti golin, duke u bërë  i tretë që shënon në tri Kampionatet e fundit Botërore, pas Lionel Messit e Cristiano Ronaldos.

Por Shaqiri bëhet futbollisti i vetëm aktual te Zvicra që shënon gol në pesë gara radhazi mes Kupës së Botës dhe Kampionatit Evropian. Në Kampionatin Botëror të vitit 2014, Shaqiri realizoi tri gola në sfidën ndaj Hondurasit në fitoren 0-3 të Zvicrës.

Në Kampionatin Botëror të vitit 2016, Shaqiri e mbylli me një gol të jashtëzakonshëm ndaj Polonisë në 1/8 e finales, gol që u shënua nga një distancë.

Në vitin 2018 kur mbahej Kupa e Botës në Rusi, Xherdani realizoi gol pikërisht ndaj serbëve në fazën e grupeve.

Në evropianin ‘Euro 2020’ që u mbajt vitin e kaluar, Shaqiri realizoi tri gola, dy ndaj Turqisë në fazën e grupeve dhe një tjetër ndaj Spanjës në çerekfinale.

Ndërkohë për të kompletuar turneun e pestë radhazi të madh, Xherdani shënoi mbrëmë ndaj Serbisë në fazën e grupeve të Kupës së Botës ‘Katar 2022’.

31-vjeçari në 111 ndeshje me fanellën e Përfaqësueses A të Zvicrës ka shënuar 27 gola dhe ka 31 asistime.