Futboll

Yakin flet për pritshmëritë në Evropian dhe për marrëdhëniet me Granit Xhakën

Më 15 qershor gjërat do të bëhen serioze për kombëtaren e Zvicrës. Në ndeshjen e parë të grupeve të Kampionatit Evropian, kombëtarja do të përballet me Hungarinë. Trajneri Murat Yakin është “shumë i emocionuar”, siç tha ai për SRF.

Aktualisht 49-vjeçari është i shqetësuar për situatën e vështirë në sulm. Breel Embolo është ende i lënduar dhe alternativat që janë thirrur nuk kanë qenë veçanërisht të rrezikshme para portës këtë sezon.

“Ne kemi disa lojtarë që janë tërhequr dhe disa që janë të lënduar që duhet t’i zëvendësojmë. Ne nuk mund të krijojmë një golashënues të ri që do të shënojë një gol pas tjetrit”, tha Yakin. Ndoshta do të duhet të përdoret një strategji e re. Në fund të fundit, ai nuk ka zgjidhje tjetër veçse të punojë me lojtarët që janë në dispozicion.

Gjatë intervistës, Yakin komentoi edhe për marrëdhënia e tij me kapitenin Granit Xhaka.

“Unë shkoj shumë mirë me Granitin. Siç u rritëm të dy, gjërat mund të bëhen pak të zhurmshme ndonjëherë. Kjo nuk duhet të merret si kritikë. Ne duam të jemi të suksesshëm së bashku. Ai është kapiteni im në fushë, ai i cili drejton ekipin. Nuk e pashë komentin e tij pas ndeshjes së Kosovës dhe i folëm të gjitha ndonjë gjë”, tha ai.

Yakin ka komentuar edhe golat në EURO në Gjermani:

“Ne pa dyshim që duam të luajmë dhe të kalojmë fazën e grupeve sa më mirë që të jetë e mundur dhe do të shohim për pjesën tjetër. Nuk do t’ua bëjmë të lehtë kundërshtarëve tanë. Ne do të fokusohemi te vetja dhe jo te kundërshtarët tanë. Ne jemi mjaft të fortë dhe ne e dimë se çfarë mund të bëjmë. Nuk ka më grupe të lehta dhe nuk ka kundërshtarë të lehtë në finale”, u shpreh Yakin.

Tutje, trajneri i Zvicrës ka folur edhe për kritikat për të dhe kualifikimi i vështirë në Evropian.

“E vetmja gjë që nuk ishte mirë në kualifikimet e Kampionatit Evropian ishin rezultatet. Unë mund ta kuptoj plotësisht se disa ekspertë mund të mos e kenë kuptuar plotësisht se si donim të luanim. Statistikat treguan se ishim në rrugën e duhur dhe se e sollëm këtë. Mund të shihnim në çdo lojë që ne krijuam shumë raste ishte efikasiteti, por ne arritëm të kualifikoheshim”.

Ai foli edhe për të ardhmen e tij si trajner i Kombëtares pas Kampionatit Evropian.

“Duhet ta provoni veten vazhdimisht dhe kjo është gjithmonë strategjia ime. Për mua nuk është e rëndësishme nëse kam garanci apo siguri se çfarë do të ndodhë pas Kampionatit Evropian. Prandaj nuk pranova zgjatjen e kontratës që ishte Më ofroi pas Kampionatit Evropian, do ta diskutojmë në detaje dhe do të shohim nëse do të ketë një vazhdim”, u shpreh trajneri./SRF