Lajme

Zvicër: Kujdes nga iniciativat mashtruese për të ndihmuar ukrainasit

Policia e Cyrihut ka paralajmëruar se mashtruesit që pretendojnë se po mbledhin fonde për njerëzit e kapur në luftën e Ukrainës po përdorin thirrje me email dhe faqe interneti mashtruese për të mashtruar donatorët

Njësia e krimit kibernetik tha të shtunën se njerëzit duhet të jenë të kujdesshëm ndaj emaileve që përmbajnë premtime për para ose investime që supozohet se vijnë nga ukrainas të pasur të dëshpëruar.

Mashtruesit po krijojnë gjithashtu faqe interneti që pretendojnë se po mbledhin para për të ndihmuar refugjatët ukrainas dhe viktimat e luftës. Disa autorë madje janë paraqitur si hakerë ukrainas në përpjekje për të zhvatur pagesa në kriptovaluta, përcjell albinfo.ch.

Në një email të shpërndarë nga policia, për shembull, hakerët kërcënojnë të fillojnë një sulm në faqen e internetit të viktimës nëse nuk bëhet një pagesë në kriptomonedha “në mbështetje të Ukrainës”.

Policia u bëri thirrje njerëzve që të mos përgjigjen në email-et e dyshimta dhe të shmangin dhënien e donacioneve me kartë krediti, transferimin e fondeve të kriptomonedhave ose dërgimin e kodeve të kuponit të dhuratave, si p.sh. për Google Play.

Për të kontrolluar nëse një faqe interneti donacionesh është e ligjshme, policia rekomandon të kontrolloni mënyrat e pagesës. Nëse ofrohet një IBAN (numri i llogarisë bankare ndërkombëtare), ai duhet të përfshijë një qëllim të besueshëm pagese, si p.sh. emrin e një shoqate dhe qëllimin e dhurimit.

Me numrat Twint për pagesë, njerëzit duhet së pari të kontaktojnë organizatën që quhet për të verifikuar qëllimin e dhurimit. Policia rekomandon gjithashtu të kontrolloni uebsajtin zyrtar të Twint-it për të parë nëse organizata është e listuar përpara se të paguani përmes një kodi QR Twint.

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar një shpërthim bujarie në Zvicër. Në fillim të këtij muaji, shoqata e pavarur bamirëse Swiss Solidarity mblodhi 82.6 milionë franga në një fushatë për mbledhjen e fondeve për viktimat e luftës, përcjell tutje albinfo.ch.