Lajme

Zvicër: Mbi 170 çiklistë nga e gjithë bota, në garën vjetore

Këtë të shtunë dhe të diel, më 9 dhe 10 korrik, mbi 170 çiklistë nga e gjithë bota do të garojnë në garën vjetore Tour de France, një pjesë e së cilës do të zhvillohet në Zvicër.

Siç kanë treguar edicionet e mëparshme të garës vjetore, spektatorët rreshtohen dhe brohorasin çiklistët pothuajse kudo përgjatë rrugës, kështu që vendi “më i mirë” varet shumë nga vendi ku jetoni në lidhje me itinerarin zviceran.

Çiklistët do të mbërrijnë nga Dole (Francë) në Lozanë përmes Bois d’Amont, La Vallée de Joux, Col du Mollendruz, Cossonay dhe Préverenges.

Fillimi është planifikuar për në orën 13:20 dhe Lozana duhet të arrihet katër orë më vonë, rreth orës 17:20.

Për fazën tjetër, më 10 korrik, vrapuesit do të nisen nga Aigle në orën 12:45 dhe do të ngasin biçikletat drejt Vionnaz, Cully, Châtel-St-Denis, Bulle, Les Moulins, Les Mosses, Col de La Croix dhe Morzine përpara se të kalojnë përsëri në Franca.