Koronavirusi: çast pas çasti

Zvicër: Më shumë shkolla po mbyllen për shkak të variantit të ri

Lloji më virulent dhe ndoshta më vdekjeprurës i virusit në Mbretërinë e Bashkuar po mbyll shkollat në vend.

Një shkollë në Kilchberg në kantonin Cyrih u mbyll për herë të parë javën e kaluar për shkak të tendosjes në Mbretërinë e Bashkuar. Por do të qëndrojë e mbyllur u zbuluan infeksione të mëtejshme.

Një shkollë tjetër në Wangen në kantonin Bern gjithashtu do të mbyllet këtë javë për të njëjtën arsye. Zyra e arsimit kantonal thotë se shkolla do të qëndrojë e mbyllur të paktën gjatë gjithë javës, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Nxënësit dhe prindërit do të duhet të bëjnë karantinë për atë kohë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI