Koronavirusi: çast pas çasti

Zvicër: Mos blini vaksina në internet, janë false

Agjencia e Zvicrës për miratimin e ilaçeve jep alarmin për rrezikun e vaksinave false të koronavirusit të shitura në internet

Nga frika se vaksinat Covid do të jenë me pakicë në Zvicër, disa njerëz po i drejtohen internetit për të blerë dozat e tyre.

Mashtruesit po shfrytëzojnë këto frikë duke u paraqitur si mjekë ose farmaci në internet, tha Agjencia Zvicerane për Produkte Terapeutike (Swissmedic) në faqen e saj.

Sidoqoftë, “produktet që ata po ofrojnë janë falsifikime që ose nuk përmbajnë fare përbërës aktivë, ose përndryshe përmbajnë substanca që mund të rrezikojnë shëndetin e njerëzve”, tha Swissmedic, përcjell albinfo.ch.

“Nëse blini ilaçe ose vaksina nga një burim i parregulluar, ju po rrezikoni shëndetin tuaj”, paralajmëroi agjencia.

Swissmedic gjithashtu theksoi se vaksinat e koronavirusit duhet të ruhen dhe transportohen në një zinxhir të ftohtë të pandërprerë në temperatura të ulëta deri në -70 gradë Celsius.

“Është e qartë, këto produkte nuk mund të shiten në internet dhe të arrijnë në gjendje të përsosur”.

Më 11 Janar, Swissmedic dha autorizimin e saj për vaksinën Covid të prodhuar nga kompania amerikane Moderna.

Isshtë vaksina e dytë e aprovuar për përdorim në Zvicër, pasi ajo e prodhuar nga Pfizer / BioNtech u autorizua në dhjetor.

Në tërësi, Zvicra bleu 13 milionë doza të vaksinës koronavirus nga tre prodhues – Pfizer (3 milionë doza), Moderna (4.5 milionë) dhe AstraZeneca (5.3 milionë).

“Ju do të pajiseni me vaksina Covid-19 falas dhe do të ketë vaksina të mjaftueshme për këdo që dëshiron të vaksinohet”, tha agjencia, ndërsa alarmonte publikun për mashtrimin në internet.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI