Lajme

Zvicër, në korrik mbahet Konferenca Ndërkombëtare për Ukrainën

Konferenca do të jetë një takim i donatorëve në mbështetje të vendit të shkatërruar nga lufta

Mediat zvicerane kanë paralajmëruar konferencën për Ukrainën në Lugano më 4 dhe 5 korrik, ku do të jetë gjithashtu një takim i donatorëve.

“Ne nuk duhet të kemi asnjë iluzion. Sfidat janë të mëdha”, nënvizoi ndërkohë Ignazio Cassis në Davos të martën, në lidhje me rindërtimin e vendit, gjatë një konference të përbashkët për shtyp me kryeministrin ukrainas, Denys Shmyhal, i cili ishte në video lidhje nga Kievi.

Sipas Presidentit të Konfederatës, mund të duhen vite përpara se të hartohet një plan investimi ndërkombëtar në mbështetje të Ukrainës së shkatërruar nga lufta.

Kostot aktuale në Ukrainë vlerësohen në rreth 600 miliardë dollarë, tha Shmyhal. Konfederata do të vendosë në javët në vijim se në çfarë mase dhe në çfarë kushtesh do të japë kontributin e saj. /Albinfo.ch


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI