Lajme

Zvicër: Sëmundjet infektive nga i nxehti, ndër arsyet kryesore të shtrimit në spital

Shkencëtarët kanë zbuluar se valët e nxehtësisë që goditën Zvicrën në vitin 2015 çuan në më shumë se 2.700 pranime urgjente në spital

Përhapja më e shpejtë e viruseve dhe baktereve në temperaturat e larta duket se ishte një faktor vendimtar.

Disa studime kanë treguar tashmë që nxehtësia ekstreme çon në rritje të niveleve të vdekshmërisë.

Tri valët e nxehtësisë midis qershorit dhe gushtit 2015 bënë verën e dytë më të nxehtë në Zvicër dhe shkaktuan rreth 800 vdekje shtesë.

Por deri më tani disa studime kanë analizuar efektin e valëve të nxehtësisë në sëmundje dhe pranimet në spital.

Studiuesit zviceranë të Institutit Publik të Shëndetit (Swiss TPH), i cili bëri analizën, thanë në një deklaratë të enjten se të moshuarit dhe njerëzit që jetojnë në zonat më të nxehta – Ticino dhe rajoni i Liqenit të Gjenevës – ishin më të prekur nga valët e të nxehtit më 2015.

Arsyet më të zakonshme të pranimeve urgjente në spital ishin sëmundjet infektive, sëmundjet e sistemit urogjenital, sëmundjet e sistemit të tretjes, gripi dhe pneumonia.

“Këto shkaqe janë befasuese, sepse vdekjet në lidhje me nxehtësinë janë kryesisht për shkak të sëmundjeve kardiovaskulare dhe të frymëmarrjes”, tha Martina Ragettli, një shkencëtare në Zvicër TPH dhe autorja kryesore e studimit.

Përhapja më e shpejtë e viruseve dhe baktereve kur temperaturat janë të larta duket se kanë një efekt vendimtar në pranimet në spital.

“Të dhënat nga ky studim dhe hulumtimet e tjera tregojnë se vala e parë e nxehtësisë e një vere ka një ndikim të madh në vdekje dhe sëmundje”, shtoi Ragettli. “Ndikimi është edhe më i madh kur vala e nxehtësisë ndodh në fillim të verës”.

Autorët e studimit, i cili është porositur nga Zyra Federale e Mjedisit dhe është botuar në revistën Shëndetësia e Mjedisit, po u bëjnë thirrje kantoneve të zgjerojnë planet e tyre të veprimit të nxehtësisë në bazë të këtyre rezultateve – për shembull, duke dhënë rekomandime për infektive dhe sëmundjet parazitare.

Sondazhet tregojnë se planet e veprimit kantonal janë thelbësore për mbrojtjen e shëndetit gjatë motit të nxehtë. Edhe masat relativisht të thjeshta kanë një ndikim pozitiv, shkruan Swissinfo, përcjell Albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI